Zwycięzcy (a) i przegrani wyborów do Parlamentu Europejskiego

Zwycięzcy (a) i przegrani wyborów do Parlamentu Europejskiego

1. Prawo i Sprawiedliwość. Ciężko się nie zgodzić, że to bez wątpienia zwycięzca tych wyborów. 45,38 procentowe poparcie i ponad 6,19 miliona głosów. Prawie siedem punktów procentowych więcej niż ich największy konkurent – Koalicja Europejska. Co zaważyło o takim wyniku? 500+ ? Film Sekielskiego, w wyniku czego obrońcy katolickich księży masowo poszli do urn? A może (nie bójmy się tego stwierdzić) reżimowa telewizja? Tak, chodzi mi o TVP – napiszę niebawem o niej tekst.

2. Koalicja Europejska. Przegrani. Przegrali z PiSem o prawie milion głosów. Porażka tym bardziej powinna ich boleć, bo przecież nie zapominajmy – Koalicję tworzy aż pięć partii (PO, PSL, SLD, .Nowoczesna i Zieloni). Połączenie się tych ugrupowań nie wystarczyło, by pokonać „pisowską szarańczę”, jak to powiedział niegdyś lider KE – Grzegorz Schetyna.

WAŻNE:  To jest HIT! Róża Thun tłumaczy dlaczego Słowacy po Euro przyjeżdżają na zakupy do Polski

3. Wiosna. Przegrani. Zapytacie dlaczego? Sondaże przedwyborcze wskazywały nawet kilkunastoprocentowe poparcie dla partii Roberta Biedronia. Tymczasem jedynie słuszny „sondaż” wskazał w poniedziałek zaledwie 6%. Były prezydent miasta Słupska cieszy się tym wynikiem. Chwali się, że jest trzecią siłą polityczną w Polsce. I ma rację. Trzecią siłą polityczną. Ponad 30 punktów procentowych za KE.

4. Konfederacja. Tu ciężko jednoznacznie stwierdzić. Prawdą jest, że sympatycy Konfederacji liczyli na wyższy wynik. Niektórzy mówili nawet o „dwucyfrówce”. I o ile w niedzielny wieczór mogli się jeszcze nawet cieszyć z ponad 6 procentowego poparcia, to tak w poniedziałek z samego rana obudzili się z bardzo niemiłą wiadomością – poniżej progu wyborczego. Z drugiej zaś strony 4,55% może być niezłym wynikiem patrząc na totalne zgaszenie Konfederacji w mediach publicznych. Albo w ogóle nie istnieli, albo nazywani byli ruskimi agentami. Takie kreowanie kłamstwa przez przede wszystkim Telewizję Polską musiało odbić się źle na prawicowej koalicji.

WAŻNE:  Tego się nie spodziewaliśmy! Wiemy kogo W. Cejrowski popiera w wyborach do PE!!!

5. Kukiz’15. Oczywiście przegrani. W wyborach prezydenckich Paweł Kukiz zdobył 20%, co było szalonym wynikiem. Muzyko-polityk był na ustach wszystkich. Następnie wybory do parlamentu polskiego z wynikiem 8,81 % (tak, wybory sejmowe to co innego niż prezydenckie, no ale jednak). I teraz wybory do europarlamentu – 3,69%. Widać wyraźny spadek poparcia dla antysystemowej partii. Czy Kukiz’15 jest tylko czymś czasowym?

6. Lewica Razem. Przegrani. Jedyna prawdziwie lewicowa koalicja tych rozgrywek. Partia Razem + Ruch Sprawiedliwości Społecznej + Unia Pracy. Tanie mieszkania na wynajem, darmowe leki na receptę, europejska płaca minimalna i walka z globalnym ociepleniem. To główne punkty programu Lewicy Razem, które jednak nie trafiły do wyborców, aczkolwiek nie można wątpić, że też zostali przemilczani przez główne media.

WAŻNE:  Michał Boni porzucony przez PO: "Muszę mieć jakąś szanse. Nie dano mi jej."

Komentarze